czwartek, 28 marca 2013

MIŁUJ BLIŹNIEGO SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO

Pan Jezus Chrystus mówi: ” Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.” - (Ew.Mat.22:39).
Jest takie świeckie przysłowie: „Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe”.  Nikt normalnie, zdrowo i rozsądnie normalnie myślący nie chce sobie samemu źle, ale każdy chce dla siebie jak najlepiej.
Czy miło ci jest, gdy ktoś potraktuje cię niesprawiedliwie wyrządzając ci krzywdę?
Czy miło ci jest, gdy ktoś cię lekceważy i pogardza tobą?
Czy miło ci jest, kiedy dowiadujesz się, że ktoś okazał się fałszywym przyjacielem?
Czy dobrze i miło ci jest, gdy ktoś szarga ci opinię obmawiając cię?
Można by jeszcze mnożyć pytania, ale myślę, że dobrze jest byś sobie odpowiedział na te pytania i zobaczył jaki jesteś wobec innych i jak traktujesz bliźnich.
Ale też jest druga strona przysłowia: „Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe”  które brzmi: „Czyń drugiemu co tobie jest miłe” . Jest inne świeckie przysłowie mniej więcej takiej treści: „Kali ukraść to nic, ale Kalemu ukraść to bardzo źle” . Człowiek z reguły myśli tylko o sobie, jakby sobie dogodzić i sobie dobrze czynić, ale my mamy myśleć tak o drugich. Miłość nie koncentruje się na sobie, jest pozbawiona egoizmu. Miłość patrzy na drugiego, zapatrzona w drugim człowieku. Miłość nie tylko nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi, ale też czyni dobro bliźniemu.
Czy chcesz być szanowany? To szanuj innych. Chcesz by inni cię kochali? Kochaj innych. Czy chcesz by inni pomagali ci w potrzebie? Pomagaj innym.
„A jak chcecie, aby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo i wy.”  – (Ew.Łuk.6:31)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz